اتفاقی عجیب بعد از پیوند مغزاستخوان؛ تغییر هویت در نسل آینده!

به تازگی پدیده‌ای عجیب توجه دانشمندان را به خود جلب کرده‌ و آن تغییر هویت و DNA یک بیمار بعد از عمل پیوند مغز استخوان است که این موضوع بر ساختار DNA نسل آینده او هم تأثیر می‌گذارد!

فردی که به سرطان خون (لوکمی) مبتلا بود بعد از پیوند مغز استخوان متوجه تغییراتی در بدن خود شد که پزشکان بعد با بررسی‌های بیشتر، متوجه شدند DNA این فرد در حال تغییر است؛ این تغییر در اسپرم او هم مشهود بود.

همین موضوع توجه پزشکان را به خود جلب کرد و باعث بررسی تأثیرات این پدیده حتی در لایه‌های مرتبط با جرم‌شناسی و تشخیص DNA هم شد.

کریس لانگ امریکایی بعد از پیوند مغزاستخوان (که چهار سال پیش رخ داده بود) متوجه شد DNA موجود در مایع منی وی متعلق به یک مرد آلمانی است که هیچگاه او را از نزدیک ندیده‌ است!

به گفته دانشمندان، این طبیعی است که بعد از عمل پیوند، DNA شخص اهدا‌کننده در خون شخص دریافت‌کننده وجود داشته باشد اما اینکه این تغییر به اعضای دیگر بدن هم سرایت کند، موضوع عجیبی است.

DNA یک فرد آلمانی در لب، گونه و زبان دریافت‌کننده هم وجود دارد اما موهای سر و سینه او دی‌ان‌ای خودش را دارد اما جالبتر از همه این موارد، وجود دی‌ان‌ای فرد آلمانی در مایع منی کریس بود! در واقع کریس دارای دو مجموعه دی‌ان‌ای است.

تغییر DNA در اسپرم کریس می‌تواند نسل آینده متفاوتی از او خلق کند که همخوانی آنها با دی‌ان‌ای کریس متفاوت باشد و با هویتی متفاوت به دنیا بیایند.

این موضوع می‌تواند بر روند بررسی پرونده‌های جنایی هم تأثیر گذارد و استناد بررسی‌ DNA را با چالش مواجه کند؛ پرونده مشابهی هم در سال ۲۰۰۴ در آلاسکا اتفاق افتاده بود، شخصی که پرونده جنایی داشت از برادر خود مغز استخوان دریافت کرده بود بنابراین تشخیص هویت فرزندان از روی آزمایش DNA با چالش جدی مواجه خواهد شد.